Haber

Kadınlar İsrail’in Filistin’e saldırısını protesto etmek için Diyarbakır’da oturma eylemi başlattı

DİYARBAKIR’ın Sur ilçesinde aralarında sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu bir grup kadın, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını protesto etmek amacıyla 3 günlük oturma eylemi başlattı. Kadınlar Kur’an-ı Kerim okuyup dua ederken, İngilizce ve Türkçe “Çocuklar ölürken sessiz kalamazsınız” yazılı pankartlar taşıdılar.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto eden STK temsilcilerinin de aralarında bulunduğu bir grup kadın, Sur ilçesindeki Kurşunlu Camisi’nin bahçesinde oturma eylemi başlattı. Kadınlar, İngilizce ve Türkçe “Çocuklar ölürken sessiz kalmayın” yazılı pankartlar taşıdı, Kur’an-ı Kerim okudu ve saldırılarda ölenler için dua etti. Kadınların oturma eylemi 3 gün sürecek.

Protestoya katılan kadınlardan Sümeyye Bayram, “Biz bugün buraya belli bir kimlikle gelmedik. Bugün sadece duyarlı Müslüman kadınlar olarak, insan olarak buradayız. Amacımız kadınların sesini duyurmak. Çünkü biliyorsunuz Filistin’de son bir hafta içinde yüzbinlerce çocuk ve kadın katledildi.Hala devam ediyor.Amacımız sessizliğimizle en azından bir nebze de olsa onların sesine ses olmak. Sessizce hareket ediyoruz. Onlar için dua edeceğiz. Elimizden geleni yapmak istediğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Bunu burada da göstermek istiyoruz. Bugün ilk günümüz, umarım 3 gün boyunca bunu yapabiliriz. ” planlıyorlar. Dün Türkiye’nin tüm illerinde kadınlar olarak yine meydanlardaydık. Hareketimizi yine sessizlik içinde yaptık” dedi.

egilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu