Haber

Nepal’de Şiddetli Deprem: Ölü Sayısı 157’ye Yükseldi

ÇEKİM TARİHİ: 4 Kasım 2023

1.Depremin vurduğu yerlerden çeşitli görüntüler

Cuma gecesi Nepal’in batısında meydana gelen şiddetli depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 157’ye yükseldi.

Nepal Polisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada yaralı sayısının 170’e yükseldiğini söyledi.

Yetkililere göre, Cuma gecesi yerel saatle 23.47’de Nepal’in Jajarkot ve Batı Rukum bölgelerini vuran 6,4 büyüklüğündeki deprem, yerin 10-15 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Nepal hükümeti, yaralıların kurtarılması ve tedavisine öncelik verildiğini, bu kapsamda kurtarma çalışmalarına Nepal Polisi, Nepal Silahlı Polis Gücü ve Nepal Ordusunun katıldığını belirtti.

Nepal eyalet hükümetleri depremden etkilenen bölgeler için yardım paketleri açıkladı. Nepal Kongresi 5 milyon Nepal rupisi (37.800 ABD Doları) teklif etti ve Rastriya Swatantra Partisi iki doktor grubuna yardım teklif etti.

Depremden etkilenen Jajarkot bölgesinin başkan yardımcısı Harischandra Sharma, yolların kapanması nedeniyle kurtarma ekiplerinin bazı köylere yürüyerek ulaşmasının zaman aldığını söyledi.

Sharma, Xinhua’ya “Bölge yaralı insanlarla dolup taşıyor. Altyapı ve insan kaynakları bu kadar çok sayıda yaralıyla başa çıkmak için yeterli değil.” dedi.

Nepal Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Narayan Kaji Shrestha basına yaptığı açıklamada, yardım ve kurtarma çalışmalarına Çin ve Hindistan’ın destek verdiğini söyledi.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Katmandu’dan bildiriyor.

(XHTV)

haber-beykoz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu